• DZIEŃ ZIEMI

    •  
     Planet vs. Plastics. Planet vs. Plastics. Planet vs. Plastics. Planet vs. Plastics.
      
     DZIEŃ ZIEMI  22 kwietna 2024   
      

     W tym roku Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy pod hasłem Planet vs. Plastics. Hasło to ma zwiększyć świadomość społeczeństwa o konieczności ograniczenia produkcji i wykorzystania tworzyw sztucznych w trosce o zdrowie ludzi i planety.

     Na co powinniśmy zwrócić uwagę dbając o naszą planetę?

     • tworzywa sztuczne stanowią zagrożenie dla ludzkości i wszystkich żywych stworzeń, zakłócając równowagę życia na Ziemi
     • należy szybko wycofać wszystkie jednorazowe tworzywa sztuczne, pilnie nalegać na przyjęcie Traktatu ONZ          w sprawie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i wezwać do położenia kresu szybkiej modzie
     • należy inwestować w innowacyjne technologie i materiały, aby budować świat wolny od plastiku
      
     ............................................................................................................................................................................
      
      
     DZIEN ZIEMI jest corocznym świętem, którego celem jest szerzenie wiedzy i zwiększanie świadomości na temat ochrony środowiska oraz wyzwań, przed którymi stoi środowisko naturalne naszej planety.
      
     Dzień ten to wspaniała okazja do refleksji nad naszym wpływem na Ziemię.
      
     Uczniowie na lekcjach ekologii zastanawiali się wspólnie nad tym, co mogą zrobić??, jakie działania mogą podjąć ??? na rzecz ochrony środowiska naturalnego. A oto kilka propozycji:
      

     1. RECYKLING ODPADÓW— segreguj odpady i wrzucaj je do odpowiednich pojemników. 

     1. Oszczędzaj prąd  wyłączaj światło i urządzenia, kiedy nie są używane. Korzystaj z energooszczędnych żarówek.
     2. Korzystaj z transportu publicznego, roweru lub chodź pieszo — jeśli możesz, zamiast korzystać                      z samochodu, wybierz bardziej ekologiczne formy transportu. Dzięki temu pomożesz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie powietrza.
     3. Sadź drzewa i kwiaty — jeśli masz ogródek, posadź w nim rodzime drzewa i kwiaty, które ułatwią życie owadom   i ptakom. 
     4. Oszczędzaj wodę — podczas mycia zębów lub rąk nie zostawiaj włączone wody. Skróć czas spędzany pod prysznicem i wyłączaj kran podczas mycia naczyń.
     5. Wywieraj wpływ — twój głos ma znacznie! Możesz wywierać wpływ na działania firm i organizacji, które odciskają największe piętno na naszej planecie.