• Rocznice historyczne

        • 11 listopada - Święto Niepodległości

          11 listopada corocznie świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Obchody Święta odbywają się w Warszawie na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

          We Wrocławiu głównymi elementami obchodów będą pochody, bieg
          i koncerty. Więcej informacji pod adresem: https://wiadomosci.wp.pl/11-listopada-wroclaw-uroczystosci-z-okazji-swieta-niepodleglosci-parada-zywa-flaga-koncerty-i-marsz-niepodleglosci-6442788411615361a

           

          1 września 2019 r. - 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

          1 września 1939 r. atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii - II wojna światowa.

          Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie w obronie Polski i świata.

          Na zaproszenie prezydenta A. Dudy w uroczystych obchodach tej rocznicy zorganizowanych w Warszawie udział wezmą m.in. wiceprezydent USA, prezydent i kanclerz Niemiec i premier Francji.

           

           

           

          19. KWIETNIA - DZIEŃ PAMIĘCI O HOLOKAUŚCIE
          I PRZECIWDZIAŁANIU ZBRODNIOM PRZECIWKO LUDZKOŚCI

          Władze Rzeczpospolitej uznały datę 19. kwietnia jako Dzień Pamięci poświęconej wszystkim ofiarom Holokaustu, jest to również data wybuchu powstania w Getcie Warszawskim (zbrojne wystąpienia żydowskich formacji militarnych przeciwko okupantowi hitlerowskiemu z pomocą utworzonej przez Polaków ŻEGOTY). Od tego czasu upłynęło wiele lat jednak pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest ciągle żywa.

           

          W tym roku 19. kwietnia obchodzimy 75. rocznicę wybuchu powstania
          w Getcie Warszawskim
          . Powstanie zostało stłumione dwa miesiące później, 16 maja 1943 roku. W walkachz Niemcami zginęło ok. 5-7 tys. Żydów, a ponad 50 tys. mieszkańców getta wywieziono do obozu
          w Treblince.

           

          Symbolem pamięci o tych, którzy zginęli w powstaniu w Getcie Warszawskim są od lat papierowe żonkile. To kontynuacja tradycji zapoczątkowanej przez Marka Edelmana, jednego z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który każdego roku 19. kwietnia składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

           

           

          13. KWIETNIA - DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

          Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzimy od 2007 r. Został
          on uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

          Wiosną 1940 r. NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko
          22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR
          na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

          Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

          Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska. Próby wyjaśnienia sprawy przez rząd polski z pomocą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, doprowadziły do zerwania przez Kreml 25 kwietnia 1943 roku stosunków z Polską. Wersję
          o eksterminacji jeńców przez hitlerowskie Niemcy upowszechniała propaganda ZSRR, a wraz z nią władze PRL.

          Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku.
          Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD.

          Dwa lata później, 14 października 1992 r., na polecenie prezydenta Borysa Jelcyna, naczelny archiwista państwowy Rosji Rudolf Pichoja wręczył prezydentowi Lechowi Wałęsie w Belwederze kopie głównych dokumentów, dotyczące sprawy katyńskiej. Dokumenty zostały opublikowane w 1992 r.
          w Polsce w zbiorze "Katyń. Dokumenty ludobójstwa".

          W 2000 r., w 60. rocznicę zbrodni katyńskiej, w Charkowie,
          Katyniu i Miednoje zostały otwarte polskie cmentarze.

               

           

           

          10. KWIETNIA - ROCZNICA KATASTROFY POLSKIEGO Tu-154 W SMOLEŃSKU

          Do katastrofy lotniczej doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 r.
          o godz. 8:41. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane
          z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

          Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

           

           

           

          224. rocznica urodzin generała Józefa Bema - patrona ZSB

          14. marca 1794 r. urodził się w Tarnowie patron naszej szkoły - Józef Bem. Wybór tej postaci na opiekuna uczniów ZSB nie jest przypadkowy. Bem, jako uczeń elitarnej warszawskiej Szkoły Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierii, zdobywał wiedzę z arytmetyki, geometrii, trygonometrii, algebry i topografii oraz z budowy fortyfikacji i mostów. Wszystko czego się nauczył wykorzystywał później zarówno w czasie służby w wojsku jak i w życiu prywatnym. Lubił dzielić się swoją wiedzą techniczną i sam wciąż posnosił swoje kwalifikacje (był np. słuchaczem paryskiej Szkoły Dróg i Mostów). Generał Bem jest również autorem opracowań z zakresu techniki, teorii artylerii, budowy rakiet oraz maszyn parowych.

                                              

                                          

           

           

          1 Marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

           

          Święto ustanowione przez Sejm Polski w 2011 r. jest hołdem "dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią  w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

          Wrocław - jak co roku, zaprasza na wojewódzkie obchody tego święta (01.03.2018 r.):

          1) godz. 10:00 - zbiórka uczestników pod bramą główną Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, przemarsz pod Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego, ceremonia złożenia kwiatów

          2) godz. 13:00 - otwarcie wystawy "Kwatera Ł - panteon narodowy pod cmentarnym murem" na placu przed Kościołem Garnizonowym Św. Elżbiety